© 2024 Stingray Studio

18.09.2018

apssvsr Blog 0

1506

SME PRIPRAVNÍ NEBYŤ PRIPRAVENÍ?

Nedávno som v rozhlase započula reklamu, že denník Sme má článok, v ktorom si kladie otázku, či je Slovensko pripravené na starnutie. Nuž, ak si niekto myslí, že pripravenosť našej krajiny na to, že v roku 2030 bude u nás o 60 percent viac ľudí nad 80 rokov ako dnes, je o tom, koľko peňazí minú ľudia okolo 57 rokov a či chodia na výlety, tak sa hlboko mýli.

Žiaľ, a presne toto riešia obe naše dve najväčšie zoskupenia dôchodcov: Výlety, Jadranku, šmejdov, vlaky zadarmo a vianočný dôchodok. Ja netvrdím, že toto ešte aktívnym seniorom nepomáha, že si nezaslúžia zážitky a pár eur pred sviatkami. Ale toto, je čajíček oproti skutočným problémom, ktoré celej krajine hrozia a nik ju na to ne-pripravuje: finančne poddimenzovaná dlhodobá starostlivosť a vôbec absencia zákona o dlhodobej starostlivosti, alarmujúci nedostatok opatrovateliek – chýba ich u nás viac ako 24 000, absencia 15 000 sestier v zdravotníctve, vymieranie všeobecných lekárov a ne-prichádzanie nových, akútny nedostatok geriatrov a psychiatrov, čo je pri rastúcom počte stareckých demencií a Alzheimerovej choroby až desivé. Toto sú najpodstatnejšie problémy, k riešeniu ktorých by sa mali dôchodcovské organizácie hlásiť. Vyhýbajú sa tejto téme, hoci o 5-8 rokov dobehne aj šéfov týchto organizácií. Nuž a keď si jeden z nich myslí, že vo svete je trend znižovať kapacitu rezidenčných domov starostlivosti o odkázaných seniorov, tak to už dávno neplatí. Prečo? Lebo je to finančne neudržateľné!!! Západná Európa to už pochopila, ale naši politici stále netušia. Slovensko ide úplne opačným smerom, keď od januára zakázalo stavať sociálne zariadenia dlhodobej starostlivosti nad 40 miest v jednej budove. Tento trend si udržiavajú v súčasnosti už len škandinávske krajiny, ktoré si to ale vzhľadom na abnormálne dane svojich občanov, z ktorých by obyvateľstvo EÚ odpadlo, môžu dovoliť. V krajinách s porovnateľnými daňami ako u nás, ale pritom s radikálne vyšším percentuálnym podielom na sociálne služby k HDP už pochopili a prispôsobujú tomu aj sieť dlhodobej starostlivosti, že ak má takéto zariadenie prežiť a ak si ho má dovoliť bežný občan, musí mať minimálnu kapacitu 80 lôžok. Keď si len vezmeme susednú Českú republiku: u nich zdravotné poisťovne preplácajú ošetrovateľské úkony už už vyše 10 rokov. My sa k tomu dostávame až dnes, aj to s fiaskom! Takže nielen štát, ale ani dôchodcovské organizácie a ani médiá nie sú pripravení na skutočné problémy starnutia a na novú radikálne väčšiu masu odkázaných seniorov. Ak však politici nebudú počúvať odbornú prax, budú ignorovať jej požiadavky, či už v takých dokumentoch ako je Agenda 2030, alebo aj v bežnej legislatívnej praxi v NR SR či vo výkone vlády, tak na to pripravení nikdy ani nebudeme. V tejto súvislosti prosím 82 poslancov NR SR, ktorí sa zdržali hlasovania pri návrhu zákona o zvyšovaní platov sestier a pôrodných asistentiek, aby vrátili plat, keď na tak dôležitú vec nemajú názor. Tí 12-ti, čo boli PROTI, tak tí, nestoja ani za komentár.

 

Anna Ghannamová, predsedníčka APSS v SR

Generálny partner

apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb

Hlavný partner

apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb