© 2024 Stingray Studio

22.01.2021

apssvsr Aktuality 0

779

Európski poskytovatelia sociálnych služieb združených v E.A.N. (EUROPEAN AGEING NETWORK) dnes diskutovali cez ZOOM o stave vakcinácii proti Covid – 19 v jednotlivých krajinách.

 

Očkovanie v Európskych krajinách sa rozbieha pomaly a problémom je aj tempo výroby a distribúcie vakcín. To je záver dnešného ZOOM mítingu členov E.A.N z Čiech, Holandska, Rakúska, Nemecka, Francúzska, Španielska, Portugalska, Litvy, Rumunska a Slovenska.

 

Za Asociáciu poskytovateľov sociálnych služieb (APSS v SR) diskutovala  tajomníčka Kristína Kovács. Témou bolo aj dosiahnutie kolektívnej imunity, t.j. dosiahnutie zaočkovanosti na úrovni min. 65% obyvateľstva.

 

Nemci počítajú s tým, že do septembra sa bude môcť zaočkovať každý, kto má záujem, Rumuni už do júna 2021. Podľa predpokladov našej tajomníčky by sme v SR mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu koncom roka. Všetko záleží na schopnosti farmaceutických firiem dodať vakcíny v dohodnutom čase.

 

Výbornou správou je aj klesajúci vzdor zo strany zamestnancov voči očkovaniu. Zástupcovia európskych krajín schvaľujú, že očkovanie je dobrovoľné a preto cestou k zvýšeniu ochoty očkovať sa a tým k zvýšeniu percenta kolektívnej imunity, nesmie byť trestanie tých, čo sa nechcú dať zaočkovať, ale motivácia a výhody pre tých, ktorí sa zaočkovať dajú. V Nemecku sa hovorí aj o možností uvoľňovania konkrétnych opatrení pre zaočkovaných, napríklad uvoľniť možnosť ísť ku kaderníkovi či do reštaurácie, pričom pravidlo si bude môcť individuálne zaviesť každý majiteľ či správca budovy. Všetci ZOOM diskutujúci však očakávajú určitú formu „lockdownu“ aspoň do leta tohto roku.

 

Čo sa priamo sociálnych služieb týka, tak APSS v SR navrhne MPSVR SR napríklad postupné uvoľňovanie návštev pre tých klientov a ich príbuzných, ktorí budú zaočkovaní.

 

Dnes APSS v SR uzavrela aj on-line prieskum medzi svojimi členmi k ochote dať sa zaočkovať. Zúčastnilo sa ho 102 zariadení, ktoré prevádzkuje 93 poskytovateľov. Z prieskumu vyplýva, že 75% klientov týchto zariadení je ochotných sa dať zaočkovať a zo zamestnancov je to len 50%. Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb je pripravená pomôcť kompetentným s osvetou potreby očkovania medzi zamestnancami sociálnych služieb.

 

Generálny partner

apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb

Hlavný partner

apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb