© 2024 Stingray Studio

11.12.2018

apssvsr Aktuality 0

1512

Článok denníka N z 11. decembra 2018 12:24

 

NKÚ: Richter nekontroluje zariadenia pre seniorov, chýbajú miesta aj peniaze, robia tam ľudia okolo 60-ky

 

VERONIKA FOLENTOVÁ

 

Štát zlyháva pri starostlivosti o seniorov. Tak by sa dala čítať nová správa z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu o službách pre seniorov.

 

O tom, že sa štát a samosprávy nevedia postarať o seniorov a ľudí so zdravotným postihnutím, hovorí tretí sektor dlhodobo. Teraz to už píše aj štátny Najvyšší kontrolný úrad. Správa, ktorá nemá ani 30 strán, je na mnohých miestach až prekvapujúco kritická.

 

A to najmä voči ministerstvu práce, ktoré sa pri otázkach na seniorov najčastejšie odvoláva na to, že o seniorov sa má starať samospráva.

 

Teraz NKÚ ministerstvu odkazuje: „Štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti za jednu z kľúčových verejných politík. Zodpovedné ministerstvá musia prijímať také strategické opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu kapacít zariadení sociálnych služieb pre seniorov a zároveň povedú k lepšiemu finančnému ohodnoteniu práce opatrovateľov.“

 

Štátny kontrolný úrad v správe vymenúva, kde všade vidí zlyhania: počet miest pre seniorov je alarmujúco nízky, aj keď dal štát viac peňazí, je to stále málo, priemerný vek zamestnancov v zariadeniach pre seniorov sa blíži k 60 rokom a platy sú niekedy na úrovni minimálnej mzdy.

 

Richter má radšej nezamestnanosť

 

Ministerstvo práce vedie už šesť rokov Ján Richter. O téme seniorov a ľudí, ktorí potrebujú pomoc, nekomunikuje často. Omnoho častejšie zvoláva tlačové besedy k vývoju nezamestnanosti. Ale treba priznať, že tento rok ministerstvo zvýšilo napríklad príspevok za opatrovanie o 120 eur.

 

Znie to ako vysoká suma, pre úplný obraz: do zvýšenia opatrovateľ za to, že sa staral o často ťažko postihnutého príbuzného, dostával 250 eur mesačne, po zvýšení je teda 370.

 

Minister sľubuje, že do konca tohto volebného obdobia by ľudia, ktorí sa o ťažko postihnutých starajú, mohli dostávať príspevok na úrovni minimálnej mzdy.

 

Najvyšší kontrolný úrad sa však zameral na zariadenia, ktoré sa o seniorov starajú. Ide o dva typy – zariadenia pre seniorov, ktoré patria pod mestá a obce, a potom špecializované zariadenia, ktoré spadajú pod župy a majú pomáhať ľuďom s postihnutím. Napríklad s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou alebo demenciou.

 

Takéto zariadenia môže kontrolovať aj ministerstvo, ale NKÚ v správe píše, že už

 

Viac na https://dennikn.sk/1321727/nku-richter-nekontroluje-zariadenia-pre-seniorov-chybaju-miesta-aj-peniaze-robia-tam-ludia-okolo-60-tky/

Generálny partner

apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb

Hlavný partner

apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb apssvsr.sk, dobre srdce, narodna cena starostlivosti, socialne sluzby, poskytovatel socialnych sluzieb